05-10-2010

MapaMap 6.6 – wszechstronna nawigacja GPS

Wraz z premierą nowej MapyMap 6.6 użytkownicy otrzymują najnowszy pakiet map cyfrowych Polski z III kwartału 2010 w którym dodano 1784 nowe plany miast i miejscowości, 7471 nowych obiektów POI oraz 3770 kilometrów dróg obejmujących wszystkie nowo powstające inwestycje drogowe związane z przygotowaniami do „Euro 2012”. Producent nie zapomina także o szlakach turystycznych i ścieżkach rowerowych, które w nowej wersji powiększyły się o dodatkowe 2611 kilometrów.

 

Cechą charakterystyczną nowej MapyMap 6.6 odróżniającą ją wizualnie od poprzednich wersji są fotorealistyczne budynki 3D tak zwane Landmarki, które prezentują najbardziej rozpoznawalne budowle dla danego miasta. W wersji 6.6 możemy zobaczyć 24 Landmarki dla miasta stołecznego, a wśród nich takie budynki jak: Zamek Królewski, Teatr Wielki, Pałac Kultury i Nauki, Rotundę, centrum handlowe Złote Tarasy czy popularną „palmę” na Rondzie de Gaulle’a.

 

 

Już w poprzednich odsłonach nawigacji MapaMap pojawiły się ścieżki rowerowe oraz piesze szlaki turystyczne, po których można się nawigować. Wersja 6.6 dalej rozwija turystyczne zastosowania wprowadzając nawigację „na przełaj”. Ten nowy specjalny tryb nawigacyjny umożliwia prowadzenie użytkownika do celu w linii prostej niezależnie od siatki dróg, ścieżek czy chodników. Nawigacja „na przełaj” jest szczególnie przydatna przy pieszym pokonywaniu terenu na przykład w lesie, ale będzie także ciekawym rozwiązaniem dla amatorów wszelkiego rodzaju sportów typu OFF- ROAD niezależnie czy korzystają oni z roweru, motocykla czy samochodu terenowego.

 

Amatorom górskich wycieczek zapewne przypadnie do gustu nowa funkcja MapyMap 6.6 umożliwiająca wyświetlenie na mapie poziomic - warstwic prezentujących ukształtowanie terenu wraz z informacjami o wysokości danego miejsca nad poziomem morza. Dane o ukształtowaniu terenu zebrane zostały dla całego terytorium Polski, a ich wyświetlanie zaopatrzone jest w opcję włącz/wyłącz.

 

 

Dla zaawansowanych użytkowników nawigacji, MapaMap 6.6 rozszerza obsługę kilku formatów wprowadzania współrzędnych geograficznych. Od teraz dokładne współrzędne celu można wpisać korzystając z 3 najbardziej popularnych formatów zapisywania tych danych, co może być przydatne dla osób uprawiających Geocaching, czyli gry terenowe z wykorzystaniem GPS’a polegające na poszukiwaniu "skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników.

 

MapaMap 6.6 tak jak jej poprzednie wersje, dba o stałą aktualizację obiektów POI w tym fotoradarów, obecnie 1852 sprawdzone miejsca ich ustawienia. Oprócz wyszukiwania dowolnych obiektów POI w pobliżu bieżącej pozycji, wskazanego adresu lub aktualnie wyznaczonej trasy, nawigacja może ostrzegać użytkownika przed wybranym typem obiektu. MapaMap 6.6 wprowadza indywidualne komunikaty dźwiękowe ostrzegające przed takimi punktami jak: fotoradary, przejazdy kolejowe, szkoły, przedszkola, szpitale, przystanki komunikacji miejskiej czy stacje benzynowe. MapaMap 6.6 może także ostrzegać przed przekraczaniem dozwolonej prędkości na danym odcinku drogi, gdyż jej producent zebrał informacje o ograniczeniach prędkości na wszystkich drogach krajowych w 16 województwach oraz w 125 wybranych miastach Polski.

 

 

Do bazy obiektów POI dodane zostały także imprezy i wydarzenia, które w danych miejscach odbywają się cyklicznie, mniej więcej w tym samym czasie z roku na rok. Baza imprez i wydarzeń dodana została dzięki współpracy z portalem coigdzie.pl, który prowadzi ich stałą aktualizację. Imprezy i wydarzenia podzielone zostały pod względem ich tematyki na następujące kategorie: wydarzenia kulturalne, wydarzenia rozrywkowe, wydarzenia sportowe, wydarzenia muzyczne, wydarzenia o tematyce naukowej, wydarzenia kinowe/teatralne/kabaretowe, imprezy dla dzieci oraz wystawy.

 

Poniżej prezentujemy szczegółowe informacje o mapach cyfrowych Polski oznaczonych symbolem PL-2010Q3, które wprowadza MapaMap 6.6:

 

- 2,6 miliona punktów adresowych (dokładnie 2 614 835)

- 7767 planów miast i miejscowości w tym 3366 szczegółowych planów z adresami

- 452 967 kilometrów dróg ogółem w tym 135 770 km dróg gruntowych

- 38 717 kilometrów ścieżek rowerowych i szlaków turystycznych

 

- 28 miast zawierających obrysy budynków

- 16 miast zawierających przezroczyste bryły budynków 3D:

- 24 fotorealistyczne charakterystyczne dla Warszawy budynki 3D tzw. Landmarki

 

- Ograniczenia prędkości na wszystkich drogach krajowych + 125 wybranych miastach

 

- 211 794 obiektów użyteczności publicznej - POI w tym:

-  28 348 obiekty handlowe (centra handlowe, hipermarkety, supermarkety, sklepy)

-  23 420 obiektów noclegowych ( hotele, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, kwatery, schroniska)

-  20 624 obiekty bankowe (placówki banków i bankomaty)

-  15 953 obiekty gastronomiczne (restauracje, bary, obiekty typu fast food)

-  7629 imprez i wydarzeń cyklicznych

-  6855 obiektów typu auto usługi (warsztaty samochodowe, myjnie, wulkanizacje, wypożyczalnie)

-  6111 stacji paliw

-  1852 fotoradarów