Społecznościowe funkcje w nawigacji MapaMap
MapaMap
JAK DZIAŁA NAWIGACJA SPOŁECZNOŚCIOWA
„Ty informujesz innych, oni informują Ciebie” pod takim hasłem poczynając od wersji 8.0 w nawigacji MapaMap wprowadzona została społecznościowa funkcja wymiany informacji drogowych pomiędzy użytkownikami. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą się wzajemnie ostrzegać o:
- miejscach kontroli Policji, Inspekcji Trasportu Drogowego, Straży Miejskiej
- nowych fotoradarach stacjonarnych oraz fotoradarach mobilnych
- utrudnieniach na drodze: wypadkach, remontach dróg, korkach
Zgłaszane przez użytkowników zdarzenia drogowe są w czasie rzeczywistym rozsyłane do pozostałych użytkowników nawigacji MapaMap, którzy zostają o nich odpowiednio wcześniej ostrzeżeni i dzięki temu mogą unikać mandatów i podróżować bezpieczniej. Funkcja wymiany informacji drogowych jest dostępna na terenie Polski i działa na urządzeniach z systemem Android™. Do działania społecznościowej funkcji wymiany informacji drogowych wymagany jest dostęp do Internetu.
Jak ostrzegać innych i zostać ostrzeżonym ?
Kluczowym elementem społeczościowej wymiany informacji jest dodawanie zdarzeń drogowych przez użytkowników. W tym celu należy wcisnąć specjalną ikonę na głównym panelu nawigacji. Po jej kliknięciu użytkownik wywołuje okno za pomocą którego można zgłosić zdarzenie drogowe. Ikona posiada pasek ze stanem połączenia Internetowego (kolor zielony – połączenie aktywne; kolor czerwony – brak połączenia). Jeżeli połączenie z internetem jest aktywane natychmiast po zgłoszeniu zdarzenia drogowego inni użytkownicy zostaja o nim poinformowani. Otrzymując ostrzeżenie od innych użytkowników zostaniemy poinformowania na 2 sposoby: specjalnym komunikatem głosowym oraz ikoną graficzną prezentującą na mapie dane zdarzenie. System zaczyna także wyświetlać informację o odległości do otrzymanego zdarzenia.
Jakie zdarzenia drogowe możemy dodawać i jak je zgłaszać ?
Po kliknięciu w ikonę dodawania zdarzeń drogowych użytkownik uaktywni tak zwany panel dodawania zdarzeń drogowych, przewiduje on możliwość zgłaszania następujących informacji:
1) Fotoradary - ta opcja umożliwia użytkownikom zgłoszenie nowych fotoradarów stacjonarnych.
2) Kontrola – ta opcja umożliwia poinformowanie innych użytkowników o miejscu postoju policji lub innych służb mundurowych, które maja uprawnienia do zatrzymywania pojazdów. Za pomoca tej opcji możemy także zgłosic fotoradar mobilny właśnie rozstawiony przez służby mundurowe.
3) Wypadek – to opcja która służy do zgłoszenia wypadku, stłuczki lub kolizji drogowej, czyli wszystkich zdarzeń w wyniku których nastąpiło chwilowe utrudnienie w ruchu.
4) Roboty Drogowe – ta opcja służy do zgłaszania miejsc w których w danym momencie prowadzone są roboty drogowe utrudniające płynny ruch pojazdów.
5) Korek – ta opcja służy do poinformowania innych użytkowników o miejscu w którym aktualnie natrafiliśmy na korek drogowy, którego przyczyn aktualnie nie znamy.
Weryfikacja zgłoszeń – interakcja Społecznościowa.
Każdy kto otrzyma ostrzeżenie drogowe od innego użytkownika może je potwierdzić, jeżeli faktycznie miało miejsce, lub odwołać jeżeli zdarzenia nie zaobserwował. Dzięki temu użytkownicy aktualizują wzajemnie przesyłane informacje, a dzięki interakcji między sobą budują społeczność osób, którym zależy na bezpieczeństwie drogowym. Pytanie o potwierdzenie zdarzenia pojawi się na ekranie nawigacji i będzie czekało na interakcje użytkownika przez kilka sekund po czym automatycznie zniknie.
Wymagania sprzętowe – transmisja danych.
Funkcjonalność społecznościowej wymiany danych pomiędzy użytkownikami w nawigacji MapaMap jest przewidziana dla smartfonów i tabletów z systemem Android™. Dodatkowo takie urządzenie mobilne musi mieć dostęp do Internetu oraz włączoną w ustawieniach usługę transmisji danych. Aby ograniczyć ilość ściąganych danych przez system, nawigacja pobiera tylko te zdarzenia drogowe, które zostały zgłoszone w najbliższej okolicy użytkownika.